Έχεις δίκιο συνάδελφε, ζητώ συγνώμη για την παράλειψη.
Η μόνη αναφορά (που βρήκα εγώ τουλάχιστον) για τους παλιννοστούντες είναι στο άρθρο 103 παρ. 3 του Ν. 4495/17 και για τον ορισμό της κύριας κατοικίας στο άρθρο 100, παρ. 12.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ για κάποια διευκρίνιση, μου απάντησαν εννοείται προφορικά, αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση επί του θέματος και επίσης δεν ξέρω και πόσο έγκυρη είναι γιατί συνάδελφος που είχε το ίδιο ερώτημα πριν κανένα 6μηνο και μίλησε με το ΤΕΕ πήρε διαφορετική απάντηση.

Σε μένα είπαν ότι απλά δηλώνω "άλλη κατοικία" και δηλώνω ταυτόχρονα και την ιδιότητα του ιδιοκτήτη ως παλιννοστούντας (μου τα μπέρδεψαν με τα μέτρα: μέχι 70 λέει τα βάζω κύρια κια μοναδική και τα υπόλοιπα τα βάζω σε άλλο φύλλο καταγραφής ως άλλη κατοικία).

Στον συνάδελφο είπαν ότι η κύρια και μοναδική κατοικία αποτελεί μία από τις συνιστώσες για να έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει και την ιδιότητα του παλιννοστούντος και να προχωρήσει σε τακτοποίηση με αυτά τα δεδομένα. Το οποίο μου φάνηκε αρκετά δογματικό, και δεν συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω και πως να το στηρίξω...